ISBN:9788324215416

Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości

Autor: Anna Janus-Sitarz

Wydawnictwo: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 10.40 zł.

Oszczędzasz: 35%

Leopold Gottlieb (1879-1934) należy do artystów, których losy i dzieło wymykają się klasyfikacjom. Modernista, ale nie radykalny, w Wiedniu, Krakowie i Paryżu trzymał rękę na pulsie rodzącej się na jego oczach nowoczesności, a równocześnie toczył twórcze dialogi z rozmaitymi tradycjami malarstwa. Zanim stał się (na krótko) „ekspresjonistą polskim” (formistą), był w pierwszych latach XX w. ekspresjonistą „młodopolskim”.
Polski patriota, ochotnik legionista, nigdy nie wyrzekł się swych żydowskich korzeni. Z drugiej strony: nowoczesny Żyd kosmopolita zaangażowany w polskie życie artystyczne, ale znajdujący miłośników swej sztuki pod różnymi szerokościami geograficznymi. Przyjaciel Diego Rivery i Witolda Wojtkiewicza, portrecista Picassa i Żeromskiego, malarz Chrystusa jako żebraka i „Modlących się Żydów”.
Przenicowanie zarysowanych powyżej zagadnień i pozornych paradoksów, które przyniosły ze sobą życie i twórczość Leopolda Gottlieba, było przez wiele lat niemożliwe. Powody takiego stanu rzeczy były różne: m.in. rozproszenie prac malarza po wielu krajach przy stosunkowo nielicznej ich obecności w polskich muzeach, niełatwy dostęp do literatury przedmiotu.
Autor niniejszej książki pragnie zmienić ten stan rzeczy, wykazując przy okazji, że „kłopot z Gottliebem” to przede wszystkim przysłowiowy kłopot bogactwa, wynikający z postawy samego artysty – z samoświadomego i konsekwentnego wyboru podwójnej tożsamości kulturowej i narodowej.

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 10.40 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
11.25 zł ebuczek.pl
mobi epub
11.25 zł ebuczek.pl
pdf
10.40 zł zinamon.pl
pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
12.00 zł ibuk.pl
pdf
14.24 zł swiatebookow.pl
pdf
  9.60 zł
w programie Nexto Premium
14.88 zł nexto.pl
pdf
16.00 zł publio.pl

Anna Janus-Sitarz - inne e-booki