ISBN:9788324229642

Obroty liter

Autor: Anna Czabanowska-Wróbel

Wydawnictwo: Universitas

Oszczędzasz: 40%

Ach, mówię wam, tyle znaków, tyle cudów – pisał Tomasz Różycki w debiutanckim tomie Vaterland wydanym w roku 1997. Od tego czasu jego twórczość nieustannie zmienia się i rozwija, stając się osobnym światem.

Wyjątkowy charakter poezji Różyckiego nie zyskał dotąd pełnego opisu, chociaż krytycy dostrzegli kreacyjną siłę wyobraźni autora Kolonii, związki z tradycją polską i światową, a także magnetyczną moc jego języka. Jedną z rozpoznawalnych cech tej twórczości jest jej oniryczny charakter pozwalający łączyć to, co na jawie rozdzielone – przeszłość i teraźniejszość, pamięć o zmarłych i tęsknotę za tym, co jeszcze nie istnieje. Poezja Różyckiego posiada zdolność scalania tego, co utracone i co dopiero przed nami, sprawia, że doświadczenie polskiego losu ostatnich dwustu lat splata się z tym, co najbardziej uniwersalne. Intymność i samotność, poczucie straty i prawdziwa bliskość, przywiązanie do miejsca i pragnienie wędrówki – wszystko to i znacznie więcej ukrywa się w jego wierszach.

Obroty liter to pierwsza książka poświęcona twórczości Tomasza Różyckiego, zawierająca dwadzieścia cztery studia autorów reprezentujących różne pokolenia i perspektywy interpretacyjne, polskie i zagraniczne środowiska naukowe (są tu także tłumacze poety). Przynosi ona szereg syntetycznych i analitycznych ujęć, w których fenomen poezji Różyckiego odczytywany jest w inspirujących kontekstach. Monografię uzupełnia bibliograficzne opracowanie dorobku autora Dwunastu stacji. On sam zamieścił w Obrotach liter swój nowy esej, w którym stawia pytania o los książek i o zagrożenia dla wolnego słowa.

Redaktorki książki, Anna Czabanowska-Wróbel i Magdalena Rabizo-Birek, mają nadzieję, że pozwoli ona zobaczyć poezję Różyckiego w nowym świetle, ale nie mają wątpliwości, że jej tajemnica jest ciągle przed nami.

 O, mówię wam, ile / znaków, ile pustych miejsc.

 

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 13.20 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
15.24 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.24 zł ebuczek.pl
pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
13.20 zł ibuk.pl
pdf
14.30 zł zinamon.pl
pdf
14.96 zł vagabook.pl
pdf
16.35 zł gandalf.com.pl
pdf
19.58 zł swiatebookow.pl
pdf
  13.20 zł
w programie Nexto Premium
20.46 zł nexto.pl
pdf
22.00 zł virtualo.pl
pdf
22.00 zł woblink.pl
pdf
od 19.80 zł
(dla stałych klientów)
22.00 zł ebookpoint.pl
pdf
22.00 zł publio.pl
pdf
22.00 zł litres.pl

Anna Czabanowska-Wróbel - inne e-booki

E-booki podobne do "Obroty liter"