W książce podjęto niezwykle ważny problem, jakim jest proces ewolucji rachunkowości we współczesnej gospodarce rynkowej, w tym także gospodarce polskiej.

Poszczególne części publikacji dotyczą:

  • przesłanek ewolucji współczesnej rachunkowości i jej regulacji prawnych,
  • ewolucji sprawozdawczości spółek kapitałowych i sektora publicznego,
  • ewolucji rachunkowości w zakresie zarządzania ryzykiem badawczym i funduszami emerytalnymi,
  • ewolucji rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej sektora publicznego,
  • ewolucji przemian w zakresie badania sprawozdania finansowego.

Autorzy to zespół pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, której kierownikiem jest prof. zw. dr hab. Bronisław Micherda. W opracowaniu prezentują oni szerokie podejście do istoty rachunkowości, które włącza w jej zakres zagadnienia kontroli i analizy oraz badania sprawozdania finansowego. Uniwersalność rachunkowości sprawia, że poruszana tematyka dotyczy różnych branż.

Rachunkowość staje się międzynarodowym językiem biznesu. Polska rachunkowość nie pozostaje w tyle za rozwiązaniami światowymi. Dokonuje się systematyczna nowelizacja polskiego prawa bilansowego, podejmuje się wiele prac badawczych i aplikacyjnych z dziedziny rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. W nurt tych badań wpisuje się również recenzowana książka (...). Osoba redaktora naukowego, biegłego rewidenta, ściśle związana z praktyką gospodarczą, jest gwarantem rzetelności badawczej i wysokiego poziomu naukowego.