Przedmiotem pracy jest badanie struktury zasobów w aspekcie finansów, czyli struktury pasywów jednostki gospodarczej, inaczej mówiąc – struktury kapitału. Autor przeprowadził praktyczna weryfikację struktury kapitału, obejmując badaniami empirycznymi bardzo dużą liczbę podmiotów pochodzących z krajów członkowskich Unii Europejskiej. W książce zawarto również wiedzę o kierunkach standaryzacji i harmonizacji rachunkowości w świecie, co jest szczególnie istotne dla lepszego zrozumienia podobieństw i różnic w jakości generowanych sprawozdań finansowych dających podstawową informację o źródłach finansowania. Wywody teoretyczne są poparte bardzo dobrze dobranymi przykładami z praktyki gospodarczej, a metodyka badań jest jasno i czytelnie opisana.

Książka jest kierowana do szerokiego kręgu odbiorców, zarówno do praktyków, jak i teoretyków finansów i rachunkowości. Przede wszystkim powinni się nią zainteresować analitycy finansowi i potencjalni inwestorzy. Będzie też pożyteczną literaturą uzupełniającą dla studentów na wszystkich kierunkach ekonomicznych studiów stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych, zwłaszcza na kierunku Finanse i Rachunkowość.

Recenzowana książka pozytywnie wyróżnia się spośród innych pozycji literatury poświęconych teorii i praktyce kształtowania struktury kapitału tym, że stanowi kompleksową analizę determinant struktury kapitału, i to zarówno w wymiarze indywidualnych podmiotów gospodarczych, jak i ich grup.(…) W książce wykorzystano bardzo bogatą literaturę przedmiotu liczącą ok. 370 pozycji, z czego ponad 70% to pozycje anglojęzyczne.

Prof. dr hab. Halina Buk Katedra Rachunkowości Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach