Wybitna powieść o wartości życia, którą doceniamy w chwili niepowetowanej straty, nominowana do najważniejszych nagród: Man Booker Prize i National Book Award.

Pewnego letniego dnia w pięknym domu June Reid w Connecticut tuż przed ślubem jej córki wybucha pożar, w którym giną młodzi narzeczeni, były mąż gospodyni oraz jej obecny partner, Luke. W jednej chwili June traci dom i wszystkich najbliższych. Zrozpaczona wyjeżdża na drugi koniec kraju, zamieszkując samotnie w nadmorskim pensjonacie. Czy zdoła uwolnić się od brzemienia straty? A może nie ona straciła najwięcej?
Policji nie udaje się ustalić przyczyn tragedii, ale mieszkańcy miasteczka wiedzą swoje: stał za tym Luke, były skazaniec. Tylko jego matka, Lydia, jest innego zdania. Wydaje się jej podejrzane, że June jako jedyna uratowała się z pożaru, a zaraz potem w pośpiechu opuściła miasteczko...
Kalejdoskop obecnych i przeszłych wydarzeń zwolna odsłania sieć uczuciowych powiązań ludzi, których bliscy zginęli w tragedii: rodziców i dzieci, kochanków, przyjaciół i wrogów. Oddając głos każdemu z nich, Bill Clegg tworzy misterną opowieść o tym, jak momenty krytyczne w życiu każdego człowieka odsłaniają to, co narasta przez lata. Czy cokolwiek warto będzie odbudować – zależy już wyłącznie od nas.

Oto odważna i piękna próba prześledzenia tego, jak zaczynamy odczuwać ciężar życia. – „Kirkus Reviews”

Jak żyć dalej, kiedy w jednej chwili zabraknie wszystkich, których naprawdę kochałaś? Zmieniając punk widzenia i wprowadzając cały szereg postaci, Bill Clegg tworzy wielowarstwową narrację, nie raz zaskakując czytelnika. – „The Boston Globe”

Ta proza jest zarazem subtelna i emocjonalnie bezpośrednia, ukazuje to, w jaki sposób ludzie starają się uczynić trudne do zniesienia doświadczenia znośnymi, okazując współczucie z pomocą drobnych, niemniej wymownych gestów. Tę fascynującą powieść, zarazem smutną i budującą, uznać należy za debiut wielkiej wagi. – „Booklist”

Bill Clegg (ur. 1970) – amerykański agent literacki i pisarz. Dorastał w Sharon w Connecticut, ukończył Washington College, mieszka w Nowym Jorku. Wydał dwa tomy pamiętników, w których opisał swoje wieloletnie uzależnienie od kokainy, które niemal położyło kres jego błyskotliwej karierze w nowojorskim świecie wydawnicznym: Portrait of an Addict as a Young Man (2010) i Ninety Days (2012). Pisywał m.in. do „The New York Times”, „New York Magazine”, „The Guardian” i „Harper's Bazaar”. W 2015 roku opublikował pierwszą powieść, Czy miałaś kiedyś rodzinę?, która stała bestsellerem „New York Timesa” i jedną z najlepszych książek roku według Amazona oraz przyniosła autorowi nominacje do najważniejszych nagród literackich: National Book Award i Nagrody Bookera.