XI Olimpiada Szachowa – Amsterdam 1954

Autor: Krzysztof Puszczewicz

Wydawnictwo: Comrel Alina Paszkiewicz

Gospodarzem XI Olimpiady ponownie została Holandia. Spodziewano się przyjazdu 30 ekip, ale ostatecznie przyjechało tylko 26 i rekord uczestnictwa nadal należał do Buenos Aires.

Wszystkie reprezentacje przyjechały w najsilniejszych składach z wyjątkiem Finlandii. W ekipie sowieckiej zadebiutował mistrz świata Michał Botwinnik, który zastąpił Bolesławskiego. Argentyna wystąpiła tym razem w komplecie. W drużynie NRF można było ponownie zobaczyć najsilniejszego zachodnioniemieckiego szachistę – Unzickera, a także utalentowanego Schmida. Do Amsterdamu przyjechały dwie wschodzące gwiazdy: lider Islandii - młody Fridrik Olafsson oraz jeden z najsilniejszych szachistów w historii, 19-letni mistrz międzynarodowy Bent Larsen.

Niestety po raz drugi po wojnie Polska nie uczestniczyła w Olimpiadzie. Jedynym polskim akcentem turnieju był fakt, iż najwięcej punktów na pierwszej, najtrudniejszej szachownicy zdobył Najdorf, który tylko jeden raz, po porażce z Botwinnikiem wziął dzień wolny.

Analizując przebieg zawodów, trzeba podkreślić, że czegoś takiego wcześniej na Olimpiadach nie oglądano i stało się jasne, że nadeszła „era sowiecka”. Rosjanie wygrali czterdzieści partii przy zaledwie trzech porażkach…

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 12,01

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
12,01 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 11,25 zł
(dla stałych klientów)
12,50 zł ebookpoint.pl
mobi epub
13,96 zł swiatebookow.pl
mobi epub
14,70 zł ibuk.pl
mobi epub
  8,82 zł
w programie Nexto Premium
14,70 zł nexto.pl
mobi epub
17,22 zł virtualo.pl
mobi
13,20 zł zinamon.pl
epub
13,20 zł zinamon.pl
mobi
14,00 zł vagabook.pl
mobi
14,00 zł ibuk.pl
epub
14,00 zł vagabook.pl

Krzysztof Puszczewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "XI Olimpiada Szachowa – Amsterdam 1954"