Kolejna powieść z serii Na F/Aktach, nagrodzona Paszportem Polityki 2015!

To sfabularyzowane historie głośnych zbrodni, wstrząsających opinią publiczną w ciągu ostatnich dekad. Opowieści niezwykłe, oparte na prawdziwych wydarzeniach, inspirowane zajściami kryminalnymi najbardziej szokującymi.

Dokumentalne powieści najlepszych współczesnych polskich pisarzy, stworzone na podstawie akt spraw, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych. Prawdziwe historie i obraz społeczeństwa tworzą swoisty reportaż z polskiej codzienności, który porywa czytelnika w świat tamtych zdarzeń.

Tym razem autor wraca do wydarzeń rozgrywających się w Bydgoszczy w latach 90-tych. Dwa morderstwa popełnione przez nastolatka wstrząsnęły lokalną społecznością. Postać sprawcy autor przedstawia na tle mrocznej Bydgoszczy, miasta przestępców, złodziei, patologicznych relacji rodzinnych. Zachowania zabójcy nie tłumaczy jednak trudne dzieciństwo czy nieodpowiednie środowisko. Przeciwnie, motywy sprawcy pozostają nieodgadnione, zbrodnie wydają się popełnione bez wyraźnego powodu.

Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą. Niektóre są ciche, inne głośne. Wrzeszczą, hałasują. To jest nie do wytrzymania. Znaczy, tak mi się wydaje, że z takim duchem w środku strasznie ciężko żyć, zwłaszcza jak on chce czegoś, na co ty nie masz ochoty.

Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec, aż pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.

 

Orbitowski znów napisał swoją najlepszą powieść. - Dariusz Nowacki / Gazeta Wyborcza

To najlepsza, jak dotąd, książka Łukasza Orbitowskiego - Michał Nogaś / "Trójka" Polskie Radio

To najlepsza powieść Orbitowskiego i zarazem jedna z najciekawszych polskich książek sezonu. - Zdzisław Pietrasik / Tygodnik Polityka

 

Łukasz Orbitowski (ur. 1977)

 

Pisarz, publicysta i scenarzysta. Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań Złe wybrzeża; autor licznych opowiadań, kilkunastu książek (m.in. Horror show, Tracę ciepło, Widma, Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki). Za powieść Szczęśliwa ziemia nominowany do Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej „Nike”. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”.