Różne oblicza harcerstwa

Autor: Wojciech Śliwerski

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls

Oszczędzasz: 40%

 

Książka  dokumentuje moją wieloletnią współpracę z prasą harcerską oraz pracę dziennikarską w redakcjach „Motywów”, „Drużyny” i „Harcerza Rzeczypospolitej”. Wszystkie reportaże, felietony i inne formy dziennikarskie były publikowane w wymienionych pismach w latach 1970–1991. Dlaczego je przypominam?

Z wielu powodów.

Żywot publikacji prasowych jest niezwykle krótki. Kiedy ukazują się kolejne numery tygodnika czy miesięcznika, wcześniejsze giną w niepamięci. Czas przeobrażeń polityczno-społecznych dodatkowo zatarł ślady publikacji. Żadne z wymienionych wyżej pism już nie istnieje.

Literatura harcerska ostatnich lat wzbogaciła się o liczne publikacje różnych komisji historycznych, autorów z ruchów opozycyjnych wobec Związku Harcerstwa Polskiego, także z Instytutu Pamięci Narodowej i prace naukowe (magisterskie, doktorskie itp.) czy wspomnieniowe byłych naczelników ZHP.

Ta książka jest inna, pokazuje harcerstwo przez pryzmat losów indywidualnych bohaterów reportaży, felietonów czy obserwacji dziennikarskiej. Ich treścią najczęściej są patologie harcerskiej służby i życia organizacji...

Publikowane w książce teksty dotyczą bardzo intensywnego okresu mojego życia, w którym praca dziennikarska była nierozerwalnie związana z aktywną służbą instruktorską. Zakończenie obu nastąpiło z chwilą likwidacji Harcerskiej Oficyny Wydawniczej w Krakowie przez władze Związku (jej właściciela) na przełomie 1991 i 1992 r. Wówczas, podobnie jak niektórzy z opisywanych przeze mnie bohaterów, znalazłem się w trudnej sytuacji życiowej z wypowiedzeniem umowy o pracę w kieszeni i bez szans na podjęciem zatrudnienia, bez żadnej pomocy i nadziei na przyszłość.

W rzeczywistości naszego działania na taką ewentualność trzeba być przygotowanym.

Zresztą kto choć raz uczestniczył w jakimś ruchu sam wie, ile mu to sprawiło satysfakcji i w ile go to wciągnęło kłopotów…

Wojciech Śliwerski

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.27 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 30,00

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
49,80 zł publio.pl
mobi epub
od 27,00 zł
(dla stałych klientów)
30,00 zł ebookpoint.pl
mobi pdf
41,00 zł gandalf.com.pl
mobi pdf
46,55 zł swiatebookow.pl
mobi pdf
  29,40 zł
w programie Nexto Premium
46,55 zł nexto.pl
mobi pdf
49,00 zł legimi.com
mobi pdf
49,00 zł virtualo.pl
pdf
32,29 zł woblink.pl
epub
32,40 zł zinamon.pl
epub
44,82 zł ravelo.pl
epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
47,31 zł ibuk.pl

Wojciech Śliwerski - inne e-booki

E-booki podobne do "Różne oblicza harcerstwa"