Przystupa

Autor: Grażyna Plebanek

Wydawnictwo: WAB

Oszczędzasz: 29%

Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie wplątana w bójkę portową, podejrzana o zabójstwo i ścigana listem gończym przez niedoszłą kochankę obserwuje życie ludzi, u których zatrudnia się jako sprzątaczka. Milcząca obecność tytułowej bohaterki uruchamia lawinę wydarzeń, wydobywa na jaw mroczne tajemnice, uwalnia skrajne emocje, które w końcu doprowadzają do zbrodni. Oczami tej dziewczyny oglądamy życie polskich katolików, szwedzkich protestantów, ateistów, miłośników natury, zdeklarowanych kosmopolitów i beznarodowców szukających korzeni i tradycji. Z perspektywy „kosza na śmieci” przyglądamy się zwyczajom i nietypowym ciągotom seksualnym, przemocy i namiętnościom, pragnieniu władzy i obsesji robienia kariery, wzlotom i upadkom ludzi zarówno sławnych, jak i zwyczajnych, temu, co w „typowych” domach skrywa się pod powierzchnią „normalności”. Przygody sprzątaczki pakującej się w życiowe tarapaty po obu stronach Bałtyku to opowiedziana z ironicznym dystansem pikareska, która doprowadzi bohaterkę do samej siebie.

Ja w pisaniu i czytaniu wierzę ciału i kiedy czytam coś dobrego, to wzbudza to we mnie dreszcz. A o dreszcze w literaturze chodzi.

Grażyna Plebanek

Strasznie mnie cieszy ta książka, bo pozwala uwierzyć, że jest w Polsce miejsce na pisarstwo kobiece spełnione artystycznie i interwencyjne, popularne i wyrafinowane. Top miesiąca.

Agata Pyzik, „Lampa"

Emigracyjna opowieść Przystupy to historia tego, jak ze zwyczajności rodzi się nieprzeciętność.

Bernadetta Darska, „Lustro kobiet. O twórczości Grażyny Plebanek", „Pogranicza" nr 1 (72) 2008

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 19,90

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
26,59 zł swiatebookow.pl
mobi epub
19,90 zł virtualo.pl
mobi epub
23,79 zł ibuk.pl
mobi epub
25,19 zł ravelo.pl
mobi epub
25,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
27,99 zł legimi.com
mobi epub
27,99 zł publio.pl
mobi
25,20 zł zinamon.pl
epub
25,20 zł zinamon.pl

Grażyna Plebanek - inne e-booki

E-booki podobne do "Przystupa"