Po raz pierwszy Kościoły w jednej publikacji i we wspólnie ustalonym kształcie wypowiedzi prezentują swoją genezę, strukturę organizacyjną, doktrynę, zasady moralne i formy obecności w życiu społecznym oraz swe zaangażowanie ekumeniczne. W książce ukazane są::
1. Kościół Chrześcijan Baptystów
2. Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański)
3. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
4. Kościół Ewangelicko-Reformowany
5. Kościół Polskokatolicki
6. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
7. Starokatolicki Kościół Mariawitów
8. Kościół Rzymskokatolicki.
Publikacja kierowana jest do katechetów, duchownych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Niniejsza publikacja, to kompendium wiedzy o Kościołach chrześcijańskich w Polsce. Czytelnik znajdzie w niej rys historyczny, struktury organizacyjne, nauczanie, zasady moralne i zaangażowanie ekumeniczne Kościołów, które są prezentowane w kolejności alfabetycznej.
Książka adresowana jest do wszystkich chcących poznać różnorodność chrześcijaństwa w Polsce, a szczególnie do katechetów, nauczycieli i studentów. Wierzymy, że publikacja ta pomoże przełamać mity i stereotypy wciąż obecne w naszym społeczeństwie.
"W drodze za Chrystusem" jest ogólnym wstępem do poznania bogatej historii Kościołów. Żywimy nadzieję, że nasze wspólne dzieło przyczyni się do wzajemnego poznania, a także nauczy nas szacunku i tolerancji, ukazując bogactwo i różnorodność konfesji chrześcijańskich w Polsce. Wówczas to katecheci i wychowawcy, bogatsi w wiedzę o Kościołach w Polsce, mogą stać się prawdziwymi świadkami i krzewicielami słów apostoła Pawła "Wszystko niech się dzieje w miłości..."

ks. Andrzej Mińko, Przewodniczący Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej

Osoby związane z katechezą i troszczące się o jej wymiar ekumeniczny, jak również Czytelnicy pragnący rzetelnie poznać rzeczywistość braci chrześcijan należących do wyznań innych niż własne, znajdą w publikacji "W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie" cenną pomoc. Pozwala bowiem ona nie tylko wejrzeć w to, jak poszczególne wyznania widzą same siebie, ale w wielu wypadkach również, jak próbują wyjaśnić innym w duchu dialogu swe stanowisko w sprawach budzących kontrowersje.
ks. Łukasz Kamykowski, Konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski