Ostatni Rosjanin

Autor: Oliver Bullough

Wydawnictwo: RM

Stron: 344

Opłacalność: 2.73 zł/100 stron

Oszczędzasz: 73%

Portret Rosji jakiego jeszcze nie było. Oliver Bullough oferuje nam gruntowną analizę stylu życia Rosjan, w którym tak znaczącą pozycję zajmuje alkohol a alkoholizm stał się niemalże chorobą narodową. Autor zastanawia się nad tym, nad czym mało kto myśli śmiejąc się z internetowych memów i zabawnych filmików ukazujących, że „Rosja to nie kraj, Rosja to styl życia”. Zastanawia się nad przyczynami tak powszechnego w narodzie pijaństwa, nad konkretną historią i ludzką tragedią kryjącą się za każdym „śmiesznym obrazkiem”.

W latach 60. XX wieku, kiedy Związek Radziecki twierdził, że buduje niebo na ziemi, naród rosyjski zaczął zapijać się na śmierć. Przez pewien czas dochody czerpane przez państwo z wódki były nawet wyższe niż zyski płynące z przemysłu naftowego. Teraz, pięćdziesiąt lat później, kiedy państwo sowieckie rozpadło się, mieszkańcy Moskwy nadal piją butelkę wódki przed śniadaniem, a Rosja jeszcze niedawno zmagała się z największym kryzysem demograficznym w historii.

W swojej książce Oliver Bullough docieka przyczyn tych zjawisk, sięgając do historii Ojca Dmitrija - niezwykłego prawosławnego popa, któremu udało się stworzyć zalążek prawdziwie chrześcijańskiej społeczności w sercu jednego z najbardziej zbrodniczych systemów w historii. Dzieje ojca Dmitrija są odbiciem historii całego narodu rosyjskiego. Podążając jego śladami, autor odtwarza świat, jakiego on doświadczył: klęskę głodu, okupację, wojnę, groźny bezkres gułagu, upadek komunizmu i lekkomyślne szastanie dobrami, jakie nastąpiło potem. Pamiętniki i kazania ojca Dmirtija dają surowy, jedyny w swoim rodzaju wgląd w życie totalitarnego państwa.

Jego misją było głoszenie, że jednym z największych nieszczęść Rosji jest alkohol. Przysporzyło mu to – oprócz rzeszy zwolenników – wielu wrogów wśród władz, które od czasów carskich uznawały alkohol za jedno z najważniejszych narzędzi manipulowania tłumem i gaszenia wewnętrznego oporu w ludziach. Skutki stosowania tej metody podporządkowywania sobie narodu są dotkliwe i odczuwalne do dziś – w kolejnych skażonych pijaństwem i patologią pokoleniach.

Oliver Bullough nie ogranicza się jednak do pesymistycznych konkluzji. Pokazuje, że w kraju tak chętnie miażdżącym własnych obywateli przetrwały odwaga, wytrwałość i – wreszcie – niewielkie, lecz wciąż tlące się przebłyski nadziei.

Najlepsza cena: Nexto
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 9,40

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
  5,94 zł
w programie Nexto Premium
9,40 zł nexto.pl
mobi epub
od 12,56 zł
(dla stałych klientów)
13,96 zł ebookpoint.pl
mobi epub
17,45 zł publio.pl
mobi epub
27,61 zł gandalf.com.pl
mobi epub
27,92 zł ravelo.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
33,16 zł ibuk.pl
mobi epub
24,90 zł
(z kodem prom.)
34,90 zł woblink.pl
mobi
27,90 zł zinamon.pl
epub
27,90 zł zinamon.pl
mobi
34,90 zł legimi.com

E-booki podobne do "Ostatni Rosjanin"