Alternatywną historię kapitalizmu można podzielić na trzy okresy. W dobie rewolucji przemysłowej podstawowym obiektem interwencji jest ciało robotnika poddawane dyscyplinie fabrycznej, której celem jest unormowanie działań. Po II wojnie światowej nacisk przenosi się na profesjonalne ciało menedżera, które podlega przede wszystkim samoregulacji w zakresie wizerunku. Wreszcie, w ostatnich dwóch dekadach XX w. władza rozszerza się na społeczne ciało korporacji poprzez oddziaływanie na kulturę.
Wypracowane w książce ujęcie zakorzenione jest przede wszystkim w szeroko rozumianej teorii kulturowej, ale obficie czerpie też z nauk społecznych i ekonomicznych oraz tzw. critical management studies. Całość składa się na interdyscyplinarne i kompleksowe omówienie problematyki cielesności w kontekście pracy i kapitalizmu, nie mające swojego odpowiednika w dostępnej literaturze.

O Autorze:
ARTUR SZARECKI jest doktorem kulturoznawstwa, współpracującym z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie ukończył także studia z zakresu zarządzania i marketingu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki cielesności, kapitalizmu i kultury popularnej. Publikował m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Tekstach Drugich”, „Kulturze Popularnej”, „Problemach Zarządzania” i in. Poza tym zajmuje się publicystyką muzyczną, m.in. dla „Dwutygodnika”
(dwutygodnik.com) i serwisu „Beehype” (beehy.pe).