Przejmujący i wnikliwy reportaż o Kurdach i Kurdystanie. Temat, o którym każdy słyszał, lecz niewielu może o nim powiedzieć coś więcej niż stereotypy powielane przez media. Zielone migdały to żywa i autentyczna opowieść stworzona na podstawie osobistych obserwacji autora.

Ta książka mówi o autonomicznym regionie z niezależnym prezydentem, własną flagą i ambasadorami, choć wciąż pozbawionym granic. O narodzie, który skutecznie opiera się fundamentalizmowi islamskiemu i o ludziach pełnych marzeń.

 

Zielone Migdały powstały w rezultacie wielu podróży po Iraku i Kurdystanie, które autor odbył w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Znalazła się tu zarówno historia prześladowań Kurdów, jak i ich partyzanckiej walki o niepodległość pod przywództwem klanu Barzanich.

Paweł Smoleński odwiedza miejsca tworzące kurdyjską tożsamość – muzeum ludobójstwa w Halabdży i jazydzkie sanktuarium Lalisz, ale spotyka się też ze zwykłymi ludźmi w ich codziennym życiu, pomiędzy pracą a wizytą w centrum handlowym, z powracającymi do kraju emigrantami i tymi, którzy bez wahania oskarżają rządzących o nepotyzm.

 

O Kurdach i Kurdystanie pisze się i mówi coraz więcej, także w Polsce. Niewiele jest jednak książek o Kurdystanie napisanych tak, jak uczynił to Paweł Smoleński – przejmująco i dociekliwe. Autor przypomniał czytelnikom o dramatycznych losach Kurdów, nie unikając trudnych tematów, ale jednocześnie z ogromną sympatią. A przede wszystkim pięknie przedstawił niezłomność naszego ducha, determinację i chęć polepszenia swojego losu, które w ostatnich latach doprowadziły do tak zawrotnego rozwoju irackiego Kurdystanu. - "Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce"