ISBN:9788380493445

Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

Autor: Kate Brown

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 600

Opłacalność: 6.19 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 23.45 zł.

Oszczędzasz: 21%

O Czarnobylu słyszał każdy, o Richland i Oziorsku tylko nieliczni.

Fakt ten nie dziwi, bo miejsca te ukrywano niczym tajne laboratoria z „Archiwum X”. Rosyjskie Ministerstwo Energii Atomowej nie udzieliło Kate Brown zgody na wjazd do Oziorska. Oba miejsca do dziś objęte są zmową milczenia. Wiele spotkań z tymi, którzy zgodzili się mówić, odbyło się w okolicznościach godnych powieści sensacyjnej. Informacje przekazywano nerwowym szeptem i zaszyfrowanym językiem, a informatorzy odmawiali zgody, by ich cytować. Ci, którzy próbowali ujawnić prawdę o wypadkach i zagrożeniach dla zdrowia ludzi, byli inwigilowani, nękani, śledzeni i zastraszani zarówno w USA, jak i w Rosji, nawet po zakończeniu zimnej wojny.

Książka ta odsłania pilnie skrywaną prawdę o dwóch miastach, w których produkowano pluton. Ale mieszkańcom to nie przeszkadzało. Wyborcy w Richland dwukrotnie odrzucili propozycję nadania ich miejscowości praw miejskich, samorządu i wolnego rynku

Oziorsk i Richland leżały po przeciwnych stronach żelaznej kurtyny. Mimo to miały ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. W Richland nie było prywatnej własności, wolnego rynku ani władzy samorządowej. Oziorsk oficjalnie nie istniał, próżno go szukać na mapach. Pobyt i poruszanie się w obu miastach objęte były restrykcjami. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Oziorsku dziewięćdziesiąt pięć procent wyborców opowiedziało się za utrzymaniem systemu przepustek, bramek i strażników.

Osiedlano tam całe rodziny, którym zapewniano tanie mieszkania i znakomite szkoły. Mieszkańcy wspominali, że nie musieli zamykać drzwi domów, dzieci były bezpieczne, sąsiedzi przyjaźni, bezrobocie, bieda i przestępczość nie występowały. O inwigilacji, tajnych informatorach czy podsłuchach nikt nie wspomina. Tak jak o gigantycznym skażeniu środowiska.

Tak wyglądała plutopia. Jedyne w swoim rodzaju, odizolowane od świata miejscowości, które zaspokajały potrzeby powojennych społeczeństw Ameryki i Związku Radzieckiego.

 

Niniejsza książka zdobyła wiele nagród: Nagrodę Amerykańskich Historyków im. Ellisa W. Hawleya, Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Alberta J. Baveridge’a , Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Przyrodniczej im. George’a Perkinsa Marsha, Nagrodę Stowarzyszenia Nauk Słowiańskich, Wschodnioeuropejskich i Euroazjatyckich im. Wayne’a S. Vucinicha, Nagrodę Heldt w kategorii Najlepsza Książka Nauk Słowiańskich/Wschodnioeuropejskich/Euroazjatyckich Stowarzyszenia Kobiet w Naukach Słowiańskich oraz Nagrodę im. Roberta G. Athearna.

 

"Brown dostrzegła niezwykłą paralelę między Richland i Oziorskiem , która niszczy konserwatywny pogląd na temat zimnej wojny, dzielącej świat na ten wolny i ten totalitarny. Brown nie tylko dotarła do rosyjskich i amerykańskich tajnych dokumentów, ale również rozmawiała z byłymi mieszkańcami obu miast." Jon Wiener, „American Historical Review”

„Plutopia” to reportaż i praca badawcza w najlepszym wydaniu. Odkrywa utajnioną historię i prowokuje do dyskusji o wykorzystaniu energii jądrowej." Glen Dallas, „San Francisco Book Review”

"Wstrząsająca i wciągająca książka. Kate Brown umiejętnie łączy historię zimnowojennej ideologii i politycznych intryg z socjologicznymi badaniami nad życiem mieszkańców Richland i Oziorska." Stephen E. Roulac, „The New York Journal of Books”

"Książka Brown, choć pełna goryczy, jest fascynującą opowieścią o niedbalstwie, niekompetencji i niesprawiedliwości, których dopuszczano się w imię narodowego bezpieczeństwa." „Kirkus Reviews”

"Brown w fantastyczny sposób kreśli historię socjoekonomicznej bańki, która była świadomie pompowana zarówno przez władze rosyjskie, jak i amerykańskie, co nie mogło doprowadzić nigdzie indziej, jak tylko do tragedii." „Foreign Affairs”

"To wspaniała opowieść utkana z dwóch historii – tej o przerażającej katastrofie ekologicznej oraz o dwóch miastach, ich mieszkańcach i podzielonej przestrzeni […]. Wspaniała książka." Carl Abbott, „Environmental History”

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.25 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 37.15 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
37.15 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 33.44 zł
(dla stałych klientów)
37.15 zł ebookpoint.pl
mobi epub
37.52 zł ibuk.pl
mobi epub
38.62 zł gandalf.com.pl
mobi epub
39.00 zł artrage.pl
mobi epub
42.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
43.62 zł publio.pl
mobi epub
  28.14 zł
w programie Nexto Premium
43.62 zł nexto.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
46.90 zł legimi.com
mobi epub
46.90 zł woblink.pl
mobi epub
46.90 zł virtualo.pl

Kate Brown - inne e-booki

E-booki podobne do "Plutopia"