Publikacja stanowi całościowe opracowanie problematyki polskiego postępowania administracyjnego - zarówno ogólnego, jak i egzekucyjnego - oraz postępowania sądowoadministracyjnego. Oprócz uwag dotyczących poszczególnych instytucji postępowań administracyjnych oraz procesu sądowoadministracyjnego zawiera rozważania na temat:

problematyki czynności procesowych, zależności występujących między wskazanymi postępowaniami, odrębności, jakie w stosunku do tych postępowań zostały przewidziane w ustawach szczególnych.

W podręczniku uwzględniono najnowsze, obszerne zmiany postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego wprowadzone ustawą z 7.04.2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Ponadto została w nim zamieszczona lista najważniejszych uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadłych na tle poruszanej w nim problematyki.

W 2. wydaniu autorzy starali się połączyć teorię oraz praktykę prawa procesowego. W tym celu posłużyli się przykładami obrazującymi jego działanie w praktyce, a zamykające wykład kazusy z odpowiedziami powinny nie tylko ułatwić przygotowanie do egzaminu, lecz także zapewnić lepsze zrozumienie analizowanej tematyki.

Opracowanie zawiera zestawy pytań wprowadzających do zagadnień przedstawianych w poszczególnych rozdziałach oraz krótkie podsumowania najważniejszych kwestii.

Adresaci: Podręcznik powinien służyć pomocą studentom w przygotowaniu się do egzaminu z postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Może też być przydatny wszystkich osobom, które chcą pogłębić wiedzę na temat omawianej w nim problematyki.