Budzenie filozofii

Autor: Gerard Jaryczewski

Wydawnictwo: wydacksiazke.pl

W Średniowieczu wymagano od przyszłych mistrzów teologii, aby skomentowali „Sentencje” Piotra Lombarda: zestawienie 182 twierdzeń uznanych za autorytatywne w dziedziny teologii.

Nie jestem kandydatem do żadnego mistrzowskiego tytułu, ale podjąłem próbę zrobienia tego samego z wprowadzeniem do filozofii napisanym przez prof. Jadackiego pt. „Człowiek i jego świat”. Książka – a za nią mój komentarz - zawiera 211 paragrafów, związanych z twierdzeniami z epistemologii, ontologii i aksjologii.

Nie jestem oczytany w literaturze filozoficznej na tyle, by stwierdzić, że propedeutyka prof. Jadackiego jest unikalna, ale nie trafiłem na inną, która posiada trzy następujące cechy: po pierwsze, ujmuje filozofię dogmatycznie, jako zbiór twierdzeń dostatecznie uzasadnionych; po drugie, jest współczesna i wykorzystuje okrzepłe osiągnięcia nauki, w szczególności logiki; po trzecie, jest krótka.

To, co mnie w tej książce szczególnie pociąga, to właśnie próba dogmatyczna, czyli zebranie twierdzeń dostatecznie uzasadnionych.
Wprawdzie trafiałem na inne próby dogmatyczne, ale: albo były, albo mogły być napisane 200 lat temu, i zawsze były za długie. Ta książka jest inna, ta jest – niezgodnie wprawdzie z §69, ale zgodnie ze znaczeniem słownikowym – unikalna.

Najlepsza cena: Septem
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 9,94

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
9,94 zł septem.pl
mobi epub
od 8,95 zł
(dla stałych klientów)
9,94 zł ebookpoint.pl
mobi epub
10,04 zł gandalf.com.pl
mobi epub
10,80 zł ravelo.pl
mobi epub
11,40 zł ibuk.pl
mobi epub
  7,20 zł
w programie Nexto Premium
11,40 zł nexto.pl
mobi epub
11,99 zł empik.pl
mobi epub
12,00 zł legimi.com
mobi epub
12,00 zł virtualo.pl
mobi
10,80 zł zinamon.pl
epub
10,80 zł zinamon.pl

Gerard Jaryczewski - inne e-booki

E-booki podobne do "Budzenie filozofii"