ISBN:9788308057049

Księgi Jakubowe

Autor: Olga Tokarczuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 912

Opłacalność: 3.78 zł/100 stron

Imponujących rozmiarów powieść historyczna Olgi Tokarczuk, uhonorowana nagrodą Nike w 2015 roku.

Jej akcja toczy się w XVIII wieku na Podolu. To wielowątkowa, obszerna powieść, zajmująca niemal tysiąc stron, barwnie obrazująca miniony świat Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z wielką dbałością o szczegóły autorka przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedza szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której istniały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Bohaterami powieści są m.in. takie postacie historyczne jak kasztelanowa kamieńska Katarzyna Kossakowska, poetka barokowa Elżbieta Drużbacka, arystokrata Antoni „Moliwda” Kossakowski, a także Żyd Jakub Lejbowicz Frank, samozwańczy Mesjasz, który stał się twórcą seksy frankistów.

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska w towarzystwie poetki Elżbiety Drużbackiej. Na powitalnej kolacji gości miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą  w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny głosi idee, które powodują rozłam w społeczności żydowskiej. Dla jednych jest heretykiem, dla innych zbawcą. W krótkim czasie gromadzi wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. To nie jest tylko powieść o przeszłości. Można ją odczytywać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy. Książka, której akcja dzieje się w odległej przeszłości porusza również kwestie aktualne i bliskie nam – współczesnym.

 

Księgi Jakubowe

albo

wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych.

Opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka.

Mądrym dla memoriału, kompatriotom dla refleksji, laikom dla nauki, melancholikom zaś dla rozrywki

 

Najlepsza cena: Woblink
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 34.43 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
34.43 zł woblink.pl
mobi epub
39.92 zł inverso.pl
mobi epub
40.11 zł gandalf.com.pl
mobi epub
42.42 zł literackie.pl
mobi epub
42.42 zł ibuk.pl
mobi epub
44.91 zł publio.pl
mobi epub
45.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  29.94 zł
w programie Nexto Premium
46.41 zł nexto.pl
mobi epub
49.90 zł empik.pl
mobi epub
od 44.91 zł
(dla stałych klientów)
49.90 zł ebookpoint.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
49.90 zł legimi.com
mobi epub
49.90 zł virtualo.pl

Olga Tokarczuk - inne e-booki