ISBN:9788308058411

Lalka i perła

Autor: Olga Tokarczuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 88

Opłacalność: 22.93 zł/100 stron

Olga Tokarczuk „przerabia” Lalkę Prusa w sposób oryginalny i daleki od tego co pamiętamy ze szkoły. Nowatorskie, subiektywne i inspirujące odczytanie najważniejszej polskiej powieści XX wieku umożliwia spojrzenie na szkolną lekturę z zupełnie innej, nieoczekiwanej perspektywy.

Tokarczuk odkrywa Lalkę na nowo oświetlając dzieło Prusa lekturą klasyków filozofii i poezji. W opowieści o Stanisławie Wokulskim dostrzega ponadczasową historię człowieka czasu przełomu - jego dążeń, pragnień i obsesji.

Interpretacja Olgi Tokarczuk jest bardzo osobista, kreatywna, odważna i niewątpliwie zaskakująca dla fanów Prusa.

 

Pisarka zaprasza na lekcję czytania inną niż w szkole. Inną - to znaczy jaką? Najkrócej mówiąc, nastawioną na poszukiwanie w "Lalce" tego, co tajemnicze, wieloznaczne, zakotwiczone w nieświadomości, bliskie marzeniom sennym i baśniowe. - Dariusz Nowacki, "Gazeta Wyborcza"

Esej Olgi Tokarczuk o "Lalce" Bolesława Prusa potwierdza wyjątkowość autorki. Tokarczuk jest chyba jedyną pisarką swojego pokolenia, która związek z tradycją rozumie bardzo konkretnie - jako wspólnotę duchową ufundowaną na pytaniach przełomu XIX i XX wieku. Te pytania dotyczą relacji między nauką a sztuką, wiedzą a metafizyką, wewnętrzną wolnością jednostki a historią. Najważniejszy jest jednak Prus. Czyta go Tokarczuk niespiesznie, z wdziękiem i wiarą w potęgę starego mistrza. - Grażyna Borkowska, "Res Publica Nova"

"Lalka i perła" jest świadectwem autentycznej fascynacji powieścią Prusa, jest zapisem jej indywidualnej lektury poprzez pryzmat własnej wizji świata, własnych kompetencji i doświadczeń. Lalkę interpretuje autorka jako powieść inicjacyjną, literacką opowieść o poszukiwaniu i odnajdywaniu sensu życia. - Kazimierz Maciąg, "Fraza"

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 20.18 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
20.18 zł publio.pl
mobi epub
od 18.88 zł
(dla stałych klientów)
20.98 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21.52 zł inverso.pl
mobi epub
22.13 zł gandalf.com.pl
mobi epub
22.87 zł literackie.pl
mobi epub
22.87 zł ibuk.pl
mobi epub
24.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  16.14 zł
w programie Nexto Premium
25.02 zł nexto.pl
mobi epub
26.90 zł woblink.pl
mobi epub
26.90 zł litres.pl
mobi epub
26.90 zł swiatebookow.pl

Olga Tokarczuk - inne e-booki

E-booki podobne do "Lalka i perła"