Pszczoły są motywem łączącym wszystkie trzy intrygujące opowieści zawarte w książce. Akcja każdej z nich rozgrywa się w innym czasie i w innym miejscu. Zwyczajni a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość ludzkiej cywilizacji.

Historia pszczół autorstwa Maji Lunde to jedna z najlepiej sprzedających się książek w Norwegii w ostatnich latach. Jeszcze przed premierą zakupiło ją 15 państw.

Anglia, rok 1857. William żyje w poczuciu niezrealizowanych marzeń i zmarnowanego życia. W młodości pragnął zostać naukowcem przyrodnikiem. Skończył jako mąż, ojciec gromadki dzieci i właściciel sklepu z nasionami. Poczucie życiowej klęski sprawia, że William coraz bardziej pogrąża się w depresji. Ze stanu odrętwienia wyrywa go dawny artykuł naukowy na temat życia pszczół. Zainspirowany nim mężczyzna postanawia zbudować ul, który przyniesie zaszczyty i sławę jemu, oraz jego potomkom.

Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Rozwija swoją działalność marząc o tym, że kiedyś jego dzieło będzie kontynuował jedyny syn. Niestety żona i syn nie podzielają pasji Georgea. Na domiar złego wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się plotki o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów.

Chiny, rok 2098. Tao, młoda kobieta, żyje w kraju, który jako jedyny przetrwał katastrofę. Całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe stanowiące podstawę gospodarki Chin. Desperacko dąży do tego, by jej syn miał szanse na lepsze życie – życie nadzorcy.