Powrót zadziornego krytyka i pisarza życiorysty! Zbiór błyskotliwych próz, portretów literackich i recenzji Janusza Rudnickiego

Poprzez komentarze do współczesnej literatury, biografie znanych postaci, jak Hans Frank, Zofia Stryjeńska, Stefania Wilczyńska czy Czesław Miłosz, a także celne obserwacje społeczne i polityczne Rudnicki tworzy wyrazisty, barwny i pasjonujący dyskurs o dzisiejszej Polsce.

Janusz Rudnicki – urodzony w Kędzierzynie-Koźlu w 1956 r. Po internowaniu w 1983 r. wyjechał do Hamburga (studia slawistyki i germanistyki). Dzisiaj jak wahadło, raz mieszka w Niemczech, raz w kraju. Od paru lat jest felietonistą „Gazety Wyborczej”. Za swoją literacką matkę uważa miesięcznik „Twórczość”.
Opublikował: Można żyć (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), Cholerny świat (1994), Tam i z powrotem po tęczy (1997), Męka kartoflana (2000 i 2011). W 2004 r. ukazał się Mój Wehrmacht, w 2007 – Chodźcie, idziemy, nominowane do nagrody NIKE i Europejskiej Nagrody Literackiej. Tom Śmierć czeskiego psa (2009) znalazł się w finale nagrody NIKE, był także nominowany do nagrody GDYNIA, „Gwarancji Kultury” TVP Kultura oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. W 2013 r. Rudnicki wydał tom opowiadań Trzy razy tak!, a rok później zbiór portretów literackich, recenzji i małych próz pt. Życiorysta.
Jego utwory były tłumaczone na język angielski, czeski, japoński, niemiecki i rosyjski. Jest laureatem Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego (2014).