Grzechy śmiertelne. Przestępstwa seksualne i epoka skandalu w Kościele katolickim.
Wydawnictwo: WAB
Dlaczego milczeli? Cała prawda o skandalu pedofilskim trwającym w Kościele katolickim od blisko 30 lat.
Gdy młody specjalista od prawa kanonicznego Thomas Doyle dostaje do zbadania pozew przeciwko księdzu, odkrywa, że jest to część ogromnego i poważnego problemu, który Kościół od lat umiejętnie maskuje za pomocą potajemnych ugód finansowych, klauzul poufności czy przenoszenia księży do innych parafii. Punktem wyjścia reportażu Michaela D’Antonia, laureata Pulitzera, są Stany Zjednoczone, gdzie w latach 80. sprawa o molestowanie chłopców przez księdza lokalnej parafii dała początek lawinie podobnych pozwów. W ciągu dwóch dekad autorytet amerykańskiego Kościoła został na tyle podkopany, że należy zapytać: co władze kościelne zrobiły w tej sprawie?
Poznajemy dorosłe już ofiary księży pedofili, ludzi ze złamaną psychiką i nadszarpniętą wiarą w instytucję, której ufali, a także czołowe postacie z obu stron barykady – dziennikarzy śledczych, prawników, specjalistów od prawa kanonicznego, wreszcie samych hierarchów Kościoła katolickiego. Okazuje się, że największy wkład w ujawnienie sprawy miały osoby wierzące, w tym wielu duchownych – ludzie, którzy nie atakowali Kościoła jak wroga, tylko chcieli go ratować.
W swojej wstrząsającej, choć powściągliwej i rzeczowej opowieści D’Antonio jedynie wspomina o innych tradycyjnie katolickich krajach, takich jak Polska i Irlandia. Kreśli natomiast kontrowersyjny portret papieża Jana Pawła II, którego pomimo narastającej atmosfery skandalu nikt nie ośmielał się obciążać odpowiedzialnością za konsekwencje milczenia w sprawie tragedii ofiar.
Grzechy śmiertelne to książka, która nie powinna przejść w Polsce bez echa.
Opowieść D’Antonia – o kulturze tajemnic w łonie największej organizacji religijnej – poraża. – „The New York Times”
Znakomicie opisana historia najpoważniejszego kryzysu Kościoła katolickiego od czasów reformacji. – „Publishers Weekly”
Pasjonująca i fascynująca – z pewnością przyszłe pokolenia będą tę książkę traktować jako obowiązkowe źródło wiedzy. – „Kirkus”
Michael D’Antonio – amerykański dziennikarz, pisarz, laureat nagrody Pulitzera, publikuje m.in. w „The New York Times Magazine”, „Los Angeles Times” i „Esquire”.
Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas