Wybitna polska malarka, zaliczana do kręgu École de Paris. Urodziła się w 1876 roku w Warszawie w rodzinie zamożnego żydowskiego kupca Fabiana Klingslanda. Zmarła w 1967 roku w Paryżu. Do stolicy Francji, razem z mężem i synkiem, wyjechała z Warszawy w 1901 roku.
Piękna kobieta, paryska muza najwybitniejszych artystów pierwszej połowy XX wieku. Była wielką miłością Leopolda Staffa. Została kochanką słynnego francuskiego działacza socjalistycznego Raymonda Lefebvre’a. Przyjaźniła się i korespondowała z Rainerem Maria Rilke. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury. Była znana w Europie przed II wojną światową. Po 1945 roku niemal całkowicie zapomniana żyła w biedzie i samotności. Dopiero od niedawna, na nowo, zdobywa wielbicieli. Jej obrazy są poszukiwane przez kolekcjonerów. Osiągają ceny od kilkunastu, do kilkuset tysięcy złotych.
Książka Karoliny Prewęckiej: „Mela Muter. Gorączka życia” jest pierwszą dużą opowieścią o tej wielkiej artystce, jej życiu i twórczości, na tle historii XX wieku.