Żywiąc wojnę , Martina van Crevelda koncentruje się na krytycznej roli logistyki w konfliktach wojennych na przestrzeni dziejów. Patrząc na historię wojen, nie sposób nie zastanowić się: dlaczego Napoleon zwyciężył w roku 1805, lecz przegrał w roku 1812? Czy o tryumfie Prus nad Francję w roku 1870 zadecydowały koleje żelazne ? Czy słynny plan Schlieffena był możliwy do zrealizowania? I wreszcie, jak z punktu widzenia logistyki rysowała się możliwość zakończenia II wojny światowej w Europie już w roku 1944?

To tylko kilka z pytaÅ„ stawianych w tej niezwykle żywej, opartej na szerokich badaniach książce. W szczególnoÅ›ci, autor siÄ™gnÄ…Å‚ po liczne niepublikowane i wczeÅ›niej niewykorzystane źródÅ‚a, by przyjrzeć siÄ™ zaopatrywaniu wojsk w marszu, transportu i zarzÄ…dzania obszarem tyÅ‚owym. Ogromna wiÄ™kszość literatury historyczno-wojskowej wspomina o tych kwestiach, rzadko jednakże analizuje je dokÅ‚adniej. KrÄ…g zainteresowaÅ„ autora jest szeroki – od Gustawa Adolfa i diuka Marlborough, po Rommla i Pattona.

Operacje każdego z dowódców analizowane są z zupełnie nowego punktu widzenia. Dzięki temu, książka zawiera fascynujące wnioski na temat najważniejszych kampanii prowadzonych w Europie w ciągu ostatnich dwóch wieków. Profesor van Creveld, przedkładając logistykę nad kwestie operacyjne i strategiczne, interpretuje na nowo historię wojen.