Krzysztof Trzciński – sytuując omawiane zagadnienie w kontekście ogólnych procesów politycznych i gospodarczych – ukazuje w niniejszej publikacji, iż idea obywatelstwa ulega istotnym przeobrażeniom w różnych krajach i okresach, będąc zarówno wzbogacaną o nowe elementy, jak też nierzadko zubożaną przez czasową utratę pewnych składników. W efekcie proces formowania się idei obywatelstwa na naszym kontynencie był niejednolity, nierzadko zawieszany na długi czas, czasem cofający się dramatycznie.
Autor gromadził materiały do książki w kilkunastu krajach Europy. Ważną inspiracją badań były dla niego także studia prowadzone w latach 1995–2002 w wielu krajach Afryki i Azji, w których mają miejsce dynamiczne i nierzadko bardzo dramatyczne procesy kształtowania się idei i instytucji nowoczesnego obywatelstwa.

„Obywatelstwo w Europie to lektura niezbędna dla wszystkich studiujących kwestie związane z obywatelstwem, prawami człowieka i przyszłością instytucji obywatelstwa w Unii Europejskiej i na świecie. Niezastąpiona inspiracja i pomoc dla polityków, funkcjonariuszy Unii Europejskiej, studentów: politologii, prawa, europeistyki, filozofii, socjologii i stosunków międzynarodowych”.

Profesor Jan J. Milewski