Trzynasty numer „Głosów Pamięci” przedstawia codzienne życie esesmanów w różnych aspektach socjologicznych: począwszy od ich obowiązków służbowych, poprzez rodzinne, a skończywszy na zagadnieniu religijności i wykształcenia.
Poruszający jest kontrast pomiędzy charakterem pełnionej przez oficerów służby a pozorną normalnością ich prywatnego życia: Zbrodni dokonywano właściwie bez przerwy: na służbie, ale też między służbą, apelami, nocną wartą, selekcją na kolejowej rampie a wieczorną kolacją z żoną i dziećmi.
Najobszerniejszą część publikacji stanowi szczegółowy wybór źródeł. Szczególnie interesujące są dokumenty administracji obozowej, ukazujące funkcjonowanie obozu jako państwowej instytucji, w której pracownicy korzystają z różnych przywilejów oraz podlegają określonym karom za złamanie przepisów. Znajdziemy tu więc „apel załogi SS z okazji urodzin Führera”, „ostrzeżenie esesmanów o skutkach nieprzestrzegania tajemnicy służbowej”, „zaproszenie na zawody sportowe”, „pouczenie w sprawie zachowania się esesmanów w pociągach”.
Uzupełnieniem wydania są fotografie wykonane przez załogę SS, przedstawiające między innymi oficerów z garnizonu KL Auschwitz w ośrodku wypoczynkowym SS w Międzybrodziu czy podczas ćwiczeń na strzelnicy w Rajsku.