Metaontologia. O naturze pojęć i teorii ontologicznych

Autor: Andrzej Biłat

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Stron: 230

Opłacalność: 13.02 zł/100 stron

Oszczędzasz: 50%

Ontologia jest teorią bytu, a więc wszystkiego, co istnieje. Metaontologia jest refleksją nad naturą i metodą ontologii. Dwie kwestie są w tej refleksji kluczowe: w jaki sposób możemy przekonać się, że dane pojęcie jest dobrze określonym pojęciem ontologicznym? I w jaki sposób możemy przekonać się, że dana teoria jest dobrą teorią ontologiczną?

Analiza tych i pokrewnych zagadnień stanowi główną treść książki. Jej najważniejszym rezultatem jest sformułowanie pewnej całościowej koncepcji wywodzącej się z jednej strony z tradycyjnej idei ontologii, a z drugiej strony – z niektórych metafilozoficznych i metanaukowych idei Gottloba Fregego, Jana Łukasiewicza, Willarda Van Ormana Quine’a, Petera Straw­sona i Karla Poppera.

Książka prof. Andrzeja Biłata zawiera esencję wiedzy metaontologicznej oraz systematyzuje podstawowe zagadnienia z zakresu ontologii i warsztatu ontologicznego. Ogromną jej zaletą jest przejrzysty i jasny sposób wykładu pozwalający z przyjemnością podążać za myślą Autora […]. Pierwsza część książki […] będzie doskonałym materiałem dla studentów filozofii i kognitywistyki. […] Ważne jest również czerpanie przez Autora intuicji ontologicznych z lingwistyki. Dobrze, że budowaniu mostów pomiędzy dziedzinami poświęcił Autor cały rozdział. To też wyróżnia in plus pracę prof. Biłata na tle polskiego krajobrazu ontologicznego.

dr hab. Robert Trypuza

Andrzej Biłat – profesor nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej, filozof i logik, autor książek i artykułów z pogranicza logiki filozoficznej, ontologii formalnej, filozofii języka, filozofii nauk formalnych, metafilozofii i filozofii nauk społecznych. Kierował kilkoma projektami badawczymi (w tym KBN, MNiSW i NCN). Był redaktorem serii książkowej „Stany Rzeczy. Sytuacje. Zdarzenia” Wydawnictwa UMCS. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Studia Semiotyczne”, a od 2017 roku – kierownikiem Zakładu Filozofii w Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Najlepsza cena: Bramy Nauki
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.28 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 29,95

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
29,95 zł bramynauki.pl
mobi epub
30,31 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
od 38,82 zł
(dla stałych klientów)
43,13 zł ebookpoint.pl
mobi epub
47,40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
53,91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
53,91 zł ravelo.pl
mobi epub
  35,94 zł
w programie Nexto Premium
56,90 zł nexto.pl
mobi epub
59,90 zł legimi.com
mobi epub
59,90 zł virtualo.pl
mobi epub
59,90 zł publio.pl
mobi epub
50,90 zł
(z kodem prom.)
60,90 zł woblink.pl
mobi
53,90 zł zinamon.pl
epub
53,90 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Metaontologia"