Artur Domosławski, autor najsłynniejszej na całym świecie biografii Kapuścińskiego, tym razem odmalowuje wielką panoramę globalnego Południa i zbiorowy portret ludzi wykluczonych, poniewieranych, przegranych, bez prawa głosu, bez jakiegokolwiek prawa, które by ich chroniło. Zdani na łaskę i niełaskę (częściej na to drugie) silniejszych od siebie, żyją niepewni jutra, w poniżeni, rozpaczy i bliskości śmierci.

Autor sięga po historie z różnych kontynentów i dekad, odsłaniając głębokie źródła współczesnej wędrówki ludów.

W Brazylii drobni sklepikarze zrzucają się na odstrzelenie „mętów” – bezdomnych dzieci, śpiących na schodach świątyni.
W Kolumbii milicyjne szwadrony śmierci mordują niewinnych młodych mężczyzn z dzielnic biedy, aby podnieść statystyki „wojny z terrorem” i otrzymać premie finansowe.
Na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich wojsko utrudnia rdzennym mieszkańcom dostęp do wody i zakazuje gromadzenia deszczówki.
W dalekiej Mjanmie dokonuje się ciche ludobójstwo na ludzie Rohingja, o którym większość ludzi Zachodu nawet nie słyszała...

Artur Domosławski przez lata gromadził historie przemocy i wykluczenia z różnych zakątków świata. Razem z nim odwiedzamy miejsca odległe od siebie o tysiące kilometrów: Kolumbię, Brazylię, Meksyk, Palestynę, Egipt, Sudan Południowy, Kenię i Myanmar, za każdym razem poznając nowe, rodem z XXI wieku, sposoby cierpienia i zadawania bólu.

Historie te, mimo pozornych różnić, łączy intymna nić. Nieważne, w jakim języku mówisz, jeśli jesteś „nagim życiem” w rękach tych, którzy mają władzę, możesz zginąć, zniknąć, zostać zepchniętym do roli „podczłowieka”. Nieważne gdzie mieszkasz, jeśli jesteś niechcianym gościem na Ziemi.
Globalizacja i homogenizacja objęła nie tylko rynki finansowe, ale też biedę, rozpacz i śmierć.

W lekturze tej książki nie chodzi jednak tylko o bycie obserwatorem, o wywołąnie przerażenia czy odruchu współczucia. Domosławski nie jest sentymentalny i nie pozwala na naiwną lekturę. Czy w historiach z tamtego świata nie odnajdziemy czasem naszych śladów? Czy w beztrosko zarysowanych granicach, pozornie odległych wojnach, wyciętych lasach, waśniach etnicznych nie odnajdziemy czasem tropu prowadzącego nas z powrotem do miast bezpiecznego, dostatniego i zadowolonego z siebie Zachodu? Do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia?



Szczególnie zasmucające są przypadki, kiedy jedni wykluczeni wykluczają innych – jeszcze słabszych od siebie – Artur Domosławski

Artur Domosławski, autor słynnej na świat cały biografii Ryszarda Kapuścińskiego, postanowił kontynuować niedokończony trud swego bohatera, tak wnikliwie i pięknie w owej biografii przebadany i opisany. Tym razem odwiedził w naszym imieniu miliony wykluczonych z konsumpcyjnego jarmarku i – ku naszemu pouczeniu – opisał tych, którym żyć przypadło «z powietrza i łaski Boga», «na obrzeżach świata dostatku» – Zygmunt Bauman

Niepokorny biograf Ryszarda Kapuścińskiego podąża jego śladem, by przedstawić współczesność wielu krajów i kontynentów. To obserwator, który ufa swoim zmysłom: dostrzega ludzi pozbawionych praw, wykluczonych z podziału dóbr, ograbionych z godności, a nawet miejsca w zbiorowej pamięci. I jednocześnie humanista, który wątpiąc (także w misję reportera), bada przyczyny i skutki podziału na bezbronnych i prześladowanych. Ludy Południa pukają do bram, a telewizje pokazują pływające wśród śmieci ciała uchodźców. Czy syci przyjmą lekcję, jaką dają im dziś biedni - „posłańcy złej wiadomości” o kruchości naszej egzystencji? Czy wezmą sobie do serca radę Domosławskiego: „Przemeblujmy głowy już teraz”? Potrzebujemy tej książki i tego pisarza. Lidia Ostałowska