Niezwykła biografia starszego brata dalajlamy Gjalo Thondupa, który odegrał znaczącą rolę w walce o niepodległość Tybetu.

17 marca 1959 roku przed północą Dalajlama XIV ubrany jak zwykły tybetański żołnierz, z karabinem przewieszonym przez ramię i tylko z czterema pomocnikami u boku, wymknął się ze swojej letniej rezydencji i uciekł do Indii. Niebawem społeczność międzynarodowa poznała niezwykłą historię małego górskiego narodu, a sam dalajlama stał się jednym z najbardziej cenionych duchowych przywódców na świecie.

Jego brat Gjalo Thondup jako jedyny z czworga rodzeństwa, którzy dożyli dorosłego wieku, nie został przeznaczony do życia zakonnego. Mógł zatem tym bardziej angażować się w działalność na rzecz swojego uciśnionego narodu. Lawirował miedzy największymi światowymi siłami i negocjował z dyplomatami na najwyższym szczeblu, nieraz z trudem odróżniając szczerą wolę od ukrytych intencji. Poświęcił sześćdziesiąt lat życia walce o przyszłość Tybetu. W tej książce po raz pierwszy opowiada swoją niesamowitą historię.

 

Żadnej ze znanych mi książek dotyczących Tybetu nie napisał autor będący postacią równie barwną i kontrowersyjną. Gjalo Thondup, przy całej swej przewrotnej skromności, jest politycznym rozrabiaką w malowniczym, mniej lub bardziej wdzięcznym tybetańskim stylu. Jako krewny dalajlamy cieszy się wprawdzie nietykalnością i mało kto ma odwagę oficjalnie go krytykować, jednak przez lata, kiedy to zawiadywał tybetańską polityką zagraniczną, zdołał narazić się zarówno tybetańskiej diasporze, której część zarzuca mu butę, samowolę, despotyzm, pazerność i stronniczość, jak i rzeszom buddolubnych hipisów, niemogącym mu darować, i słusznie, konszachtów z CIA. Zważywszy przy tym na jego niezwykle złożoną biografię, jedno jest pewne: opowieści starszego brata Dalajlamy XIV, choć słuchać ich należy ostrożnie, nie mają prawa być nudne.

Natasza Goerke

 

Fascynująca i ważna książka ukazująca prawdziwą walkę Tybetu o niepodległość. Wspaniała historia.

„The Wall Street Journal”

 

Wciągająca opowieść o tybetańskich próbach odzyskania niepodległości oraz o niesamowitym męstwie i odwadze Thondupa.

„Publishers Weekly”

 

Jeżeli szukasz szczegółowej opowieści o historii, życiu i problemach Tybetu, dalajlamy i jego rodziny, znajdziesz to wszystko w niesamowitej książce „Brat dalajlamy”.

„Booklist”