Nieobecne miasto

Autor: Maciej Krupa

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 140

Opłacalność: 23.95 zł/100 stron

Oszczędzasz: 21%

Zakopane zupełnie inne niż je znamy. Ten nietypowy przewodnik nie prowadzi nas utartymi turystycznymi szlakami, nie ukazuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych, choć takich tam nie brakuje. Wręcz przeciwnie, książka koncentruje się na ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które do tej pory traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

 

Fragment wstępu:

„Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.

Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności”.

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.23 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 33,53

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
33,53 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 30,18 zł
(dla stałych klientów)
33,53 zł ebookpoint.pl
mobi epub
33,63 zł gandalf.com.pl
mobi epub
36,12 zł empik.pl
mobi epub
36,13 zł ibuk.pl
mobi epub
38,25 zł ravelo.pl
mobi epub
38,25 zł swiatebookow.pl
mobi epub
38,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  25,50 zł
w programie Nexto Premium
40,38 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
42,50 zł legimi.com
mobi epub
42,50 zł publio.pl
mobi epub
42,50 zł virtualo.pl
mobi epub
33,50 zł
(z kodem prom.)
43,50 zł woblink.pl
mobi
40,40 zł zinamon.pl
epub
40,40 zł zinamon.pl

Maciej Krupa - inne e-booki

E-booki podobne do "Nieobecne miasto"