Niniejsza publikacja podsumowuje badania nad procesem transformacji Polski i świata, za które czołowa polska socjolog Jadwiga Staniszkis otrzymała tzw. „polskiego Nobla”, czyli nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Tak o swej książce mówi sama autorka:
„Realną władzę ma nie nominalne centrum rządzenia, lecz logika globalna. To ona «wstrzeliła» instytucjonalną strukturę rynku dojrzałego w rynek «wschodzący» i narzuciła sekwencję liberalizacji «od końca», od sfery finansów – zgodnie z wymogami celu dojrzałego, postindustrialnego kapitalizmu. Dokonało się to kosztem akumulacji postkomunistycznego kapitału. Zarządzanie, egzekwując tę instytucjonalną logikę, wchodzi w kolizję z coraz bardziej bezradnym rządzeniem, które już nie kontroluje tego, za co wciąż odpowiada.
Inny analizowany tu problem to historyczna i kulturowa geneza obecnego pęknięcia w świecie zachodnim, kolizja «nowoczesnych państw Europy Zachodniej» z «przednowoczesnym» systemem rządzenia w USA. Podczas gdy Stany Zjednoczone posiadają neoimperialny potencjał, te pierwsze są korodowane przez globalizację. Odmienna jest sytuacja państw azjatyckich. Ukazuję tu rolę szczególnej «ontologizacji czasu» w kulturze Azji Wschodniej, jako zasobu pozwalającego dziś bronić się przed przemocą strukturalną i asymetrią racjonalności wnoszoną przez globalizację.”