Nazwisko i imię spełniają dwie podstawowe funkcje: służą do oficjalnego, urzędowego oznaczenia człowieka oraz do wyróżnienia w kontaktach towarzyskich z innymi osobami. Zasady, zgodnie z którymi można dokonać zmiany imienia i nazwiska, tryb postępowania w tych sprawach oraz określenie organów właściwych do dokonania tej zmiany są uregulowane w ustawie z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, której przepisy omówiono w książce – ze szczególnym uwzględnieniem regulacji budzących wątpliwości w ich rozumieniu i stosowaniu.
Publikacja ponadto zawiera: obszerne wprowadzenie obejmujące m.in. genezę imion i nazwisk, ich znaczenie, zagadnienia związane z nadaniem i zmianą wpisu imion i nazwisk do akt stanu cywilnego; opis postępowania administracyjnego dotyczącego samej procedury zmiany imion i wybrane przepisy związkowe; opinie Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk dotyczące zmiany imienia i nazwiska; zalecenia dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej; orzecznictwo sądowe dotyczące tej problematyki.
W niniejszym wydaniu publikacji uzupełniono niektóre wzory decyzji, dodano opinie Rady Języka Polskiego, a także najnowsze orzecznictwo.
Książka jest adresowana do pracowników urzędów stanu cywilnego, pracowników organów administracji publicznej, sędziów, adwokatów i radców prawnych zajmujących się omawianą tematyką.