Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Mazury Północne

Polodowcowy krajobraz urozmaicony jeziorami, leśne ostępy, pomniki przyrody oraz - przypominające burzliwe dzieje tych ziem - dwory, zamki, kościółki... Mazury to nie tylko Kraina Wielkich Jezior. Są jeszcze Mazury Zachodnie, obszar na zachód od Olsztyna, sięgający mniej więcej do Iławy w zachodnim, Pasłęka w północnym i Nidzicy w południowym krańcu. Krainę tworzą - Garb Lubawski (okolice Lubawy, Dąbrówna, Niedzicy), Pojezierze Iławskie (obszar między Prabutami, Morągiem a Ostródą) oraz południowa część Pojezierza Olsztyńskiego (Olsztynek).

Mazury Zachodnie sąsiadują od północnego zachodu z Żuławami Wiślanymi. Elbląg, leżący na ich granicy, był przez wieki jednym z ważniejszych miast portowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Natomiast Ostróda i Iława - dwa najważniejsze miasta Mazur Zachodnich - należały do pokrzyżackich Prus Książęcych. Historyczne reminiscencje widać choćby na przykładzie kościołów - Warmia oraz Elbląg były polskie i katolickie, Mazury zaś niemieckie i protestanckie.