ISBN:9788379039760

Nowele i opowiadania

Autor: Henryk Sienkiewicz

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Oszczędzasz: 34%

Twórczość nowelistyczna Henryka Sienkiewicza obejmuje trzy zazębiające się kręgi tematyczne: chłopski, antyzaborczo-patriotyczny oraz amerykański. Ten ostatni jest wynikiem obserwacji podjętych w podróży po Ameryce, którą autor odbył w latach 18761878.

Najczęściej powracającym motywem zbioru Nowele i opowiadania jest niezawiniona niedola bohaterów: bezradność ciemnego i oszukanego chłopa (Szkice węglem, Bartek Zwycięzca), bezradność krzywdzonego dziecka (Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela), obraz skutków cywilizacji (Orso, Sachem).

Narracja nowel i opowiadań Sienkiewicza oscyluje pomiędzy ujęciem groteskowym (zwłaszcza w nowelach chłopskich) a liryczno-patetycznym. Autor z umiarem stosuje rozmaite efekty kompozycyjne, dba o powściągliwość stylistyczną i stara się osiągnąć efektowne zakończenie. Dużą wagę przykłada też do elementów opisowych, celując w perspektywicznym ujęciu krajobrazu oraz w oddaniu jego kolorystycznych i świetlnych walorów.

W zbiorze znajdziemy następujące utwory: Latarnik, Wspomnienie z Maripozy, Orso, Sachem, Janko Muzykant, Jamioł, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Stary sługa, Tissot w Warszawie, Lux in tenebris lucet, Sielanka, Organista z Ponikły, Duma, Dzwonnik, U źródła, Sen, Autorki, We mgle, Sabałowa bajka, Płomyk, Komedia z pomyłek, Toast, Żurawie, Jako się p. Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie wybudował, Kordecki, Korynek, Ongi i dziś, Wyrok Zeusa, Na Olimpie, Przygoda Arystoklesa, Diokles, Biesiada, Co się raz stało w Sydonie, Sąd Ozyrysa, Wesele, Z dawnych dziejów, Czy ci najmilszy? , Legenda żeglarska, Śmierć Delfina, Bajka, Osiczyna, U bramy Raju, H. K. T., Bądź błogosławiona oraz Dwie łąki.

Najlepsza cena: Ktoczyta.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 9.90 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
9.90 zł ktoczyta.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
9.95 zł legimi.com
mobi epub
11.92 zł inverso.pl
mobi epub
11.92 zł ibuk.pl
mobi epub
od 10.73 zł
(dla stałych klientów)
11.92 zł ebookpoint.pl
mobi epub
13.14 zł gandalf.com.pl
mobi epub
13.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  8.94 zł
w programie Nexto Premium
13.86 zł nexto.pl
mobi epub
14.90 zł woblink.pl
mobi epub
14.90 zł publio.pl
mobi epub
14.90 zł empik.pl
mobi epub
14.90 zł virtualo.pl

Henryk Sienkiewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Nowele i opowiadania"