Praca zdalna, model hybrydowy czy coworking to jedne z najpopularniejszych obecnie tematów dyskusji podejmowanych w wielu organizacjach. Zmiana miejsca i sposobu świadczenia pracy w dobie epidemii sprawia, że organizacja przestrzeni pracy w nowych warunkach wymaga ponownego przemyślenia koncepcji funkcjonowania jednostek i zespołów.

Autorka omawia szczegółowo w książce następujące zagadnienia:

warunki efektywnej i bezpiecznej pracy w biurze; szanse i zagrożenia związane z pracą zdalną, w tym kwestie oceny i motywowania pracujących w tym trybie osób; coworking jako tzw. trzecie miejsce pracy; wiele koncepcji, których znajomość staje się niezbędna współczesnym menedżerom (np. Activity Based Working, projektowanie partycypacyjne, Paradox Navigator, coworkingowe biura sąsiedzkie).

Adresaci: Książka będzie z pewnością ciekawą lekturą dla wszystkich menedżerów, specjalistów ds. HR oraz pracowników działów administracji, a także dla osób zajmujących się projektowaniem biur, zarówno tradycyjnych, jak i coworkingowych. Zainteresuje również studentów kierunków związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.