Nielicznym udało się przetrwać zagładę życia na Ziemi i dać początek nowemu rodzajowi ludzkiemu w nowym świecie.

Jak wyglądałby koniec świata?

Walka toczyła się o najwyższą stawkę. Gdy kataklizm przemienił Ziemię w tykającą bombę zegarową, rozpoczął się wyścig z tym, co nieuniknione. Opracowano ambitny plan, który miał zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale nieustraszeni pionierzy zetknęli się z nieprzewidywanymi niebezpieczeństwami, w wyniku których pozostała ich jedynie garstka… Garstka wystarczająca do przetrwania gatunku.

Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczających się do siedmiu odrębnych ras – decydują się na kolejną zuchwałą podróż w nieznane. Wyruszają na obca planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Za Ziemię.

Neal Stephenson –obdarzony oszałamiającą wyobraźnią literacki geniusz i wizjoner – łączy naukę, filozofię, technikę, psychologię i literaturę w arcydziele prozy spekulatywnej, w którym wizja przyszłości jest zarazem niecodzienna i upiornie znajoma. Podejmuje ważne współczesne idee i niewiarygodne wyzwania w absolutnie wspaniałej sadze – śmiałej, wciągającej i zapierającej dech w piersi.