DRUGI TOM SERII

O POSZUKIWANIACH ŚWIĘTEGO GRAALA

 

Październik 1346 roku. Anglicy po zwycięstwie w bitwie pod Crécy kontynuują marsz przez Normandię i Pikardię, napadając na kolejne miasta. Przerażeni Francuzi zwracają się o pomoc do Szkotów, chcąc odwrócić bieg wojny.

Thomasowi z Hookton pod Crécy udało się pomścić najbliższych. Teraz młody łucznik wraz z ukochaną Eleanor i księdzem Hobbe’em wyrusza na wyprawę po Świętego Graala. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że legendarnym kielichem interesuje się również dominikanin Bernard de Taillebourg, który nie cofnie się przed niczym, by go zdobyć. Czy Thomas zdoła odnaleźć Graala, zanim na jego drodze stanie ten bezwzględny inkwizytor?

 


BERNARD CORNWELL to mistrz powieści historycznej, autor ponad 60 książek. Był dziennikarzem BBC, ale porzucił Wielką Brytanię na rzecz Stanów Zjednoczonych, ponieważ zakochał się w Amerykance. Bez zielonej karty nie mógł uzyskać pozwolenia na pracę, zajął się więc pisaniem powieści o najazdach wikingów, wojnach napoleońskich, legendach arturiańskich czy wojnie stuletniej. Serca czytelników zdobył między innymi seriami „Wojny wikingów” i „Trylogia arturiańska”. W 2006 rokuza zasługi dla literatury otrzymałOrder Imperium Brytyjskiego.

 


Cornwell jak zwykle nie ma dla czytelnika litości. Zaciąga go w czasy tak burzliwe i krwawe, a przy tym tak wiernie je oddaje, że tenże czytelnik ustawicznie drży o losy głównych bohaterów i zadaje sobie pytanie: jak to się stało, że my jako ludzkość w ogóle przeżyliśmy średniowiecze? Pikanterii losom uwikłanego w tę zawieruchę Thomasa – tylko na pozór zwykłego angielskiego łucznika – dodaje tajemnica jego pochodzenia, sięgająca czasów arturiańskich. Niezapomniana opowieść!

MARCIN MORTKA


Bernard Cornwell tworzy najlepsze sceny batalistyczne spośród wszystkich pisarzy, których czytałem.

GEORGE R. R. MARTIN