TRZECI TOM SERII

O POSZUKIWANIACH ŚWIĘTEGO GRAALA

 

Lato 1347 roku. Po wielu miesiącach oblężenia Calais zostaje zdobyte przez Anglików, którzy bez litości traktują pokonanych mieszkańców. Żądni zemsty Francuzi przygotowują się do ofensywy. Jednak wszelkie plany obu stron niweczy tajemnicza choroba, która sieje spustoszenie w Europie.

Tymczasem pogłoski o tym, że Święty Graal istnieje, szerzą się coraz bardziej. Thomas z Hookton jedzie do Astarac, siedziby swoich przodków, gdzie ponoć ostatni raz widziano legendarny kielich. Ma nadzieję, że znajdzie tam wskazówki co do miejsca ukrycia skarbu. Po piętach depcze mu jednak kuzyn Guy Vexille, który pragnie Graala dla siebie...

 


Cornwell jak zwykle nie ma dla czytelnika litości. Zaciąga go w czasy tak burzliwe i krwawe, a przy tym tak wiernie je oddaje, że tenże czytelnik ustawicznie drży o losy głównych bohaterów i zadaje sobie pytanie: jak to się stało, że my jako ludzkość w ogóle przeżyliśmy średniowiecze? Pikanterii losom uwikłanego w tę zawieruchę Thomasa – tylko na pozór zwykłego angielskiego łucznika – dodaje tajemnica jego pochodzenia, sięgająca czasów arturiańskich. Niezapomniana opowieść!

Marcin Mortka